KOLAGEN
Mišice, kosti, tetive in koža so sestavljeni predvsem iz kolagena, najbolj razširjene vrste beljakovin v človeškem telesu. Če smo natančnejši, kolagen sestavlja 30-35 odstotkov vseh beljakovin v človeškem telesu. Kolagenske beljakovine so znane tudi kot vezivno tkivo in so odgovorne za elastičnost naše kože ter ohranjanje gibljivosti in prožnosti sklepov. Kolagen je ključen pri ohranjanju elastičnosti kožie. Študije kažejo, da ima dodajanje kolagena številne prednosti, ki vključujejo zmanjšanje obraznih gub in pomoč pri odpravljanju in zmanjševanju celulita.
S staranjem naša koža izgublja elastičnost in postane bolj nagubana. Razlogov za to je veliko - zmanjšana sposobnost proizvodnje kolagena je delno odgovorna, seveda pa igrajo pomembno vlogo tudi zunanji dejavniki in oksidativne poškodbe. Tisti z dodatnim melaninom v koži so bolj zaščiteni pred ultravijolično sončno svetlobo in ultravijoličnimi poškodbami. Osebe z manj melanina so bolj podvržene "sončnim poškodbam" in zgodnejšemu staranju kože.
Vrste kolagena v telesu
Znanstveniki so identificirali vsaj 28 vrst kolagena. Vendar je 90 odstotkov kolagena v človeškem telesu tipa 1, tipa 2, tipa 3 in tipa 5.
- Kolagen tip 1 - sestavlja kite, organe in kosti. Kolagen tipa 1 predstavlja 80-90 odstotkov našega telesnega kolagena,
- Kolagen tip 2 - hrustanec v kolenih, ramenih in drugih sklepih,
- Kolagen tip 3 - glavna vrsta hrustanca mrežastih vlaken. Pogosto prisoten pri tipu 1,
- Kolagen tip 5 - najdemo ga v laseh in površinskih celicah (koži).
Ko se količina kolagena v telesu s staranjem zmanjšuje, se poveča tveganje za nastanek degenerativnih motenj sklepov, kot je osteoartritis.
Živila, ki povečujejo proizvodnjo kolagena
Čeprav lahko z dodajanjem kolagena pomagamo zagotoviti, da zaužijemo ustrezno količino kolagena, obstajajo tudi prehranski ukrepi, ki jim lahko sledimo za optimizacijo proizvodnje kolagena. Priporočamo seznam živil, ki pomagajo telesu k večji proizvodnji kolagena.
- Živila, bogata z vitaminom A, kot so korenje, sladki krompir, marelice in jajca
- Zelenolistna zelenjava, kot so ohrovt, špinača in brokoli
- Čebula je bogata z žveplom, ki je pomembno za proizvodnjo hrustanca
- Česen je bogat tudi z žveplom, ki je pomemben za proizvodnjo hrustanca
- Borovnice zagotavljajo antioksidativno zaščito
- Maline zagotavljajo antioksidativno zaščito
- V pomarančah je veliko vitamina C, ki je potreben za proizvodnjo kolagena
- Paprika vsebuje veliko vitamina C, ki je potreben za proizvodnjo kolagena
- Jagode vsebujejo veliko vitamina C, ki je potreben za proizvodnjo kolagena
- Oreški, kot so mandlji, orehi, stročnice in semena, vsebujejo veliko aminokislin
- Kostna juha vsebuje veliko aminokislin, ki so gradniki kolagena
Zdravje sklepov in kosti
Znanstvene študije so pokazale, da je lahko dodajanje kolagena v pomoč pri optimizaciji sklepov in pri moči kosti. Uživanje zdrave prehrane in telesna aktivnost sta prav tako ključnega pomena za ohranjanje zdravih in funkcionalnih sklepov.
Artritis
Osteoartroza je posledica uničenja hrustanca v sklepih. Ocenjuje se, da je po vsem svetu prizadetih več kot 250 milijonov ljudi. Da bi se izognili zdravilom na recept, ki imajo potencialne neželene učinke, mnogi izberejo naravne dodatke za artritis, da zmanjšajo bolečino, povezano z vnetjem. Morda lahko pomagamo obnoviti kolagen in preprečimo izgubo hrustanca?
Študija iz leta 2017 z živalskim modelom je pokazala, da dodajanje kolagena ni samo zmanjšalo vnetja v sklepih, temveč tudi preprečilo ali omililo izgubo hrustanca v sklepu.
Osteoporoza
S straranjem se izgublja kostna gostota in trdnost. Osteoporozo diagnosticira zdravnik, ko je kostna gostota tanjša od pričakovane za starost osebe. Zdravnik bo naročil test kostne gostote, da ugotovi, ali je stanje prisotno. Pri osebah z osteoporozo obstaja večje tveganje za zlome kosti, najpogosteje je zlom kolka med nenamernim padcem. Dejavniki tveganja za osteoporozo vključujejo kajenje, pomanjkanje vitamina D. Predhodno stanje osteoporoze je osteopenija. S primerno prehrano in izdatnim gibanjem lahko procs zavremo ali omilimo.
Moč in elastičnost kit
Poškodbe kit so pogoste med športniki, pri katerih pride do povečanih obremenitev ter pri starejših z oslabljeno močjo in zmanjšano elastičnostjo kit. Pri obeh skupinah je opazno izboljšanje ob dolgoročnem dodajanju kolagena.
Zdravje kože
Po ocenah ženske po svetu porabijo 382 milijard dolarjev za ličila in kozmetične izdelke. Večina teh izdelkov zelo malo vpliva na odpravljanje znakov staranja. Zaradi izpostavljenosti kemikalijam in toksinom se mnogi odločijo tudi za uporabo naravnih lepotnih izdelkov in mil. Vprašanje pa je, kako lahko na zdravje in izgled kože vplivamo tudi od znotraj navzven.
Študije kažejo, da ima dodatek kolagena številne koristi za kožo. Dodajanje peroralnega kolagena pomagalo tistim s celulitom in gubami. Prav tako lahko izboljša rast las in nohtov. Ocenjuje se, da v tridesetih začne upadati količina kolagena - razmisliti je treba o dodajanju kolagenom.
Manj celulita?
Celulit je stanje kože, ki ljudem že desetletja greni življanje. Dvojno slepa s placebom nadzorovana študija iz leta 2015 je zaključila: "... dolgotrajno zdravljenje s peroralno dajenim BCP (bioaktivni kolageni peptidi) vodi k izboljšanju celulita in pozitivno vpliva na zdravje kože." V tej študiji so ženske jemale kolagen vsaj 6 mesecev. Izboljšanje so opazili že v treh mesecih.
Proti staranju
Študija iz leta 2008 je zaključila: "Ti rezultati kažejo, da je kolagen peptid koristen kot prehransko dopolnilo za zatiranje poškodb kože in fotostaranja, ki jih povzročajo UV-B". Študija iz leta 2015 v Journal of Cosmetic Dermatology je poročala o podobnem rezultatu pri peroralnem dodajanju kolagena. Raziskovalci so zaključili: "Peroralno dopolnjevanje s peptidi kolagena je učinkovito za izboljšanje značilnosti staranja kože."
Rast nohtov in las
Močni nohti in zdravi lasje so pokazatelj splošnega zdravja. Študija iz leta 2017 v Journal of Cosmetic Dermatology je pokazala, da je dodatek z 2500 mg kolagena povzročil 12-odstotno povečanje stopnje rasti nohtov in 42-odstotno zmanjšanje zlomljenih nohtov. Prav tako so se štirje od petih strinjali, da se je njihov celoten videz nohtov izboljšal.
Kardiovaskularno zdravje
Velik del krvnih žil je sestavljen iz kolagena, posebej tipa IV. Vitamin C, lizin in prolin so ključne sestavine, potrebne za zdravo tvorbo kolagena. Leta 1989 je dvakratni nobelovec Linus Pauling predlagal "Enotno teorijo človeških bolezni srca in ožilja". Predlagal je, da lahko dovolj vitamina C, prolina in lizina pomaga ohranjati arterije močne in preprečuje aterosklerozo. Dodatek kolagena zagotavlja ta pomembna hranila.
Dodatek
Na spletu so na voljo različne formulacije peroralnih dodatkov kolagena. Nekateri so govejega (kravjega) izvora, drugi pa morskega (ribjega) izvora. Priporočam, da jih zaužijete vsaj 3000 do 5000 mg na dan. Za optimizacijo moči in proizvodnje kolagena je treba razmisliti tudi o jemanju dodatnih 1000 do 2000 mg vitamina C.